20.04.2012

30. rocznica śmierci Haliny Rudnickiej

Jutro minie 30. rocznica śmierci Haliny Rudnickiej – polskiej pisarki i publicystki. Warto z tej okazji przypomnieć nieco zapomniane utwory pisarki. 

Urodziła się w Mławie. Ukończyła filologię polską i studium pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako nauczycielka w okresie okupacji brała udział w tajnym nauczaniu. W 1945 zamieszkała na stałe w Warszawie i podjęła pracę w Ministerstwie Oświaty. Zadebiutowała w 1948 na łamach prasy publicystycznej. Zaistniała wówczas jako prozaik, pedagog, publicysta i autor podręczników. 


W bibliotece posiadamy kilka tytułów książek autorstwa Haliny Rudnickiej. Są wśród nich: 
  • Polną ścieżką 
  • Chłopcy ze Starówki 
  •  Uczniowie Spartakusa Król Agis (1. część trylogii z dziejów starożytnej Grecji) 
  • Syn Heraklesa (2. część trylogii z dziejów starożytnej Grecji) 
  • Heros w okowach (3. część trylogii z dziejów starożytnej Grecji) 
Sięgnijcie po opowieści z czasów antycznych, np.: Uczniowie Spartakusa 


W starożytnym świecie niewolnikiem może stać się prawie każdy. W wielu zamorskich krajach bandy ludzi żądnych pieniędzy nocami napadały na domy ubogich i uprowadzały całe rodziny. Zdobytych w ten sposób jeńców niczym przedmioty sprzedawano na targach niewolników. Trzynastoletni Grek Kalias dzielił los milionów takich nieszczęśników. Stracił nie tylko wolność, ale ukochaną rodzinę - został rozdzielony z matką. Zaprzysiągł sobie, że zrobi wszystko, aby ją odnaleźć i wykupić. 

Warto też poznać trylogię z dziejów starożytnej Grecji. 


Zapraszam do biblioteki.

Źródła: Wikipedia, nakapanie.plhttp://www.librarything.com/author/rudnickahalina