30.03.2012

100. rocznica śmierci Karola Maya

Karol May to niemiecki powieściopisarz, znany głównie z powieści przygodowych o "Dzikim Zachodzie". Jeden z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się pisarzy w historii literatury niemieckiej.Do najbardziej znanych utworów tego cyklu należą:

Książki Maya były tłumaczone na co najmniej 33 języki i wydane w łącznej ilości ponad 200 mln egzemplarzy.

Głównymi bohaterami powieści, których akcja toczy się na Dzikim Zachodzie, są Old Shatterhand oraz Apacz Winnetou. Na motywach powieści Karola Maya stworzono cykl filmów o przygodach Winnetou.

Do najbardziej znanych utworów tego cyklu należą:Winnetou to trzytomowa opowieść o losach tytułowego, najdzielniejszego wojownika indiańskiego. Dziki Zachód był krainą, w której przyjaźń ceniono wyżej od złota, bez względu na kolor skóry drugiego człowieka. Gdy Indianin wypalił z kimś fajkę pokoju - był gotów przelać za niego ostatnią kroplę krwi. Swojemu białemu bratu - Oldowi Shatterhandowi - Winnetou ufał tak bardzo, że był gotów oddać mu ukochaną siostrę za żonę. Powieść Karola Maya to opowieść o sprawiedliwości, o ludziach honoru, a przede wszystkim o dzikiej, naturalnej krainie, która przeminęła na zawsze.
Wszystkie wymienione książki znajdziecie w naszej bibliotece. Zapraszam do czytania.


Na motywach powieści Karola Maya stworzono cykl filmów o przygodach Winnetou.
Obejrzyjcie fragment filmu Winnetou.Źródła: Wikipedia, Siedmioróg, Merlin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz