Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

03.01.2012

120. rocznica urodzin Johna Ronalda Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien (ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii) – angielski pisarz, poeta i nauczyciel uniwersytecki. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

Napisał wiele prac naukowych z zakresu filologii i literatury dawnej, współtworzył słownik języka angielskiego. Był poliglotą, znał w różnym stopniu ok. 30 języków – w tym polski.

Sławę przyniósł mu Hobbit, czyli tam i z powrotem, który narodził się z historii opowiadanych wieczorem synom. Zachęcony sukcesem napisał kolejne powieści rozgrywające się w mitycznym świecie: Władca Pierścieni, Silmarillion oraz kilku krótkich opowiadań luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (opracowane i wydane przez syna - Christophera Tolkiena).


 W naszej bibliotece znajdziecie następujące książki Tolkiena:

Hobbit, czyli tam i z powrotem - opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina: hobbita Bilba Bagginsa, trzynastu krasnoludów i czarodzieja Gandalfa do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Grupa wędrowców w czasie swej podróży przeżywa wiele niebezpiecznych przygód. Zawsze jednak wychodzi z nich cało dzięki znalezionemu w jaskini Golluma magicznemu pierścieniowi, który czyni Bilba niewidzialnym.

Władca Pierścieni – powieść fantasy, której akcja dzieje się w mitologicznym świecie Śródziemia. Powieść często mylnie nazywana jest trylogią, choć w rzeczywistości jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg:
Drużyna Pierścienia
    1. Powrót cienia
    2. Drużyna Pierścienia
Dwie Wieże
    3. Zdrada Isengardu
    4. Podróż do Mordoru
Powrót Króla
    5. Wojna o Pierścień
    6. Powrót króla

Powieść jest kontynuacją powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem.

Rudy Dżil i jego Pies - opowiadanie przedstawia historię serii spotkań Farmera Dżila z przebiegłym smokiem o imieniu Chrysophylax. Wydarzenia mają miejsce w fantastycznej wersji Wielkiej Brytanii z dawnych czasów, w której żyją mityczne stwory i średniowieczni rycerze.
Kowal z Podlesia Większego - opowieść nie ma związku ze Śródziemiem, z wyjątkiem motywu "czarodziejskiego" podróżnika, który udaje się do krainy znajdującej się poza zwyczajnym światem i która znajduje się zazwyczaj poza zasięgiem śmiertelników.

Zapraszam do biblioteki.

Źródła:
Chwalińska T., Szafruga K.: Słownik pisarzy. Bielsko Biała 2005
Wikipedia

0 komentarze:

Prześlij komentarz