2.04.2011

Książka pamięta

Książka pamięta - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2011

Jak co roku, 2 kwietnia, czyli w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Każdorazowo święto jest obchodzone pod innym hasłem oraz organizuje je inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.


Gospodarzem tegorocznego święta jest Estonia, a motto, wymyślone przez znakomitą pisarkę, Aino Pervik, brzmi Książka pamięta. Autorem plakatu jest wybitny grafik Jűri Mildeberg.

„Kiedy Arno wraz z ojcem przybyli do szkoły, lekcje już się zaczęły.” W Estonii prawie każdy zna tą linijkę na pamięć. Te słowa rozpoczynają książkę „ Wiosna ” napisaną przez estońskiego pisarza Oskara Lutsa. Opowiada ona o życiu dzieci z wiejskiej szkoły w Estonii pod koniec XIX wieku.

Naukowcy studiują dokumenty i opierają na nich książki historyczne. Książki opowiadają o tym, co się zdarzyło,
zapamiętują wydarzenia, których nie sposób znaleźć w starych dokumentach. Na przykład dowiadujemy się, co sto lat temu idąc do szkoły myślał Arno, lub o czym marzyły wtedy inne dzieci, czego bały się, a co sprawiało, że czuły się szczęśliwe. Książka zapamiętała również rodziców – ich marzenia i oczekiwania związane z dziećmi.
Książka pamięta czas, w jakim została napisana.

Z książek Karola Dickensa dowiadujemy się jak wyglądało życie chłopców i jak wyglądały ulice Londynu w jego czasach. Oczyma Dawida Copperfielda obserwujemy rozmaite typy ludzkie, ich wzajemne relacje.

Z książki napisanej z końcem XIX wieku przez Marka Twaina dowiadujemy się jak wyglądał świat Tomka Sawyera, Hucka Finna i ich przyjaciela Jima, kiedy płynęli w dół Mississippi. Autor opisał świat, który dobrze znał – bo żył w nim i znał żyjących obok niego ludzi.

W dziełach literackich najbardziej prawdziwy jest świat opisywany przez pisarzy żyjących w tamtych właśnie czasach. Książka pamięta. (Tłumaczyła Katarzyna Ryrych)

Źródło: http://www.ibby.pl/

Spróbujmy zebrać przykłady polskich książek pamiętających i opisujących czasy i ludzi współczesne ich autorowi. Zapraszam do biblioteki!