Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

11.01.2011

Rok szkolny 2008/2009

Witajcie!
Rozpoczął się nowy rok szkolny.
Przypominamy, że biblioteka czeka na Was.
Serdecznie zapraszamy!

Nie wiecie, co czytać? Może macie kłopot z wyborem czegoś ciekawego, pasjonującego, a może po prostu nie lubicie czytać? Jest na to rada. Zainteresujcie się książkowymi hitami oraz nowościami naszej biblioteki. Czekają na Was także lektury i ciekawe czasopisma. Są one wyeksponowane w widocznym miejscu wypożyczalni.


Wybierzcie coś dla siebie! Spróbujcie! Zajrzyjcie do książki miesiąca. Przecież nic nie tracicie, a może właśnie rozpoczynacie wielką, tajemniczą, pasjonującą przygodę z książkami...

ROK 2008

Rok 2008 został ogłoszony Rokiem Polskiej Animacji.
Organizatorami jubileuszu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego.
Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006, Komisja Europejska ogłosiła rok 2008 - Rokiem Dialogu Międzykulturowego.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2008 Rokiem Rodziny.


SZKOLNA LIGA CZYTELNICZA 2008/2009

Ogłaszamy tegoroczną edycję szkolnej ligi czytelniczej w klasach IV-VI.

1. Spośród najpopularniejszych utworów literatury dla dzieci i młodzieży wybraliśmy (wspólnie z nauczycielami języka polskiego) 10 tytułów dla każdej grupy wiekowej.
2. Możecie wybrać dowolną książkę i ją przeczytać.
3. Następnie należy zgłosić się do nauczyciela bibliotekarza i poprosić o test (łatwy), sprawdzający znajomość utworu.
4. Po zaliczeniu testu, zgłaszacie się do swojego polonisty i otrzymujecie bardzo dobrą ocenę z języka polskiego.
5. Chętni uczniowie mogą tę ocenę podwyższyć do celującej, jeśli dodatkowo zdobędą informacje na temat autora i jego twórczości oraz przygotują gazetkę lub plakat reklamujący autora i zachęcający do przeczytania książki.
6. Plakaty zostaną wyeksponowane na tablicy informacyjnej „Czytelnicy polecają”.
7. Uczniowie, którzy zdobędą największą liczbę punktów w ciągu całego roku szkolnego (suma ocen), otrzymają nagrodę rzeczową. Zapraszamy do konkursu.


WOLNE LEKTURY


Uruchomiony został projekt „Wolne Lektury”. Jest to portal internetowy, na którym umieszczone są teksty lektur szkolnych. Lektury te są opracowane i opatrzone komentarzem i dostępne w Internecie w kilku formatach do wyboru; można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągnąć na twardy dysk komputera.
Adres strony: http://www.wolnelektury.pl/


BIBLIOTEKA - MIEJSCE ZACZAROWANE

Ten rok szkolny poświęcimy na przekonanie Was, że biblioteka szkolna może być wyjątkowym miejscem - miejscem zaczarowanym. Rozpoczynamy projekt, mający na celu pokazanie, jak ciekawie i pożytecznie możecie spędzać tutaj czas i maksymalnie wykorzystywać warsztat informacyjny Szkolnego Centrum Informacyjnego.

Biblioteka jest miejscem zaczarowanym.
Blisko tu do bajki i prawdy, do uśmiechu i do wzruszeń.
Barbara Lewandowska

Zaproponujemy Wam szereg działań, które, mamy nadzieję, przekonają Was do tego, że komputery i Internet mogą służyć jednocześnie do zabawy, rozrywki, nauki, sprawdzenia swoich umiejętności, międzynarodowej współpracy, oraz wielu innych atrakcji.Możecie spodziewać się wielu konkursów, spotkań z ciekawymi ludźmi, projektów i uroczystości. Zaglądajcie jak najczęściej w biblioteczne progi, słuchajcie audycji radiowych, komunikatów, czytajcie ogłoszenia i "Nowinki Jedynki", piszcie do gazetki i bierzcie udział w imprezach.
Serdecznie zapraszamy, naprawdę warto!

ROK HERBERTA

„...bądź odważny, gdy rozum zawodzi, bądź odważny,
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy... Bądź wierny. Idź”
z wiersza "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta

W 2008 roku mija 10 rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych poetów, dramaturgów, pisarzy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą nr 493 z dnia 19 lipca 2007 r. ustanowił rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta aby oddać hołd temu wielkiemu artyście.

"W dziesiątą rocznicę śmierci poety Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów, który w swej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd artyście." - czytamy w lipcowej uchwale Sejmu.
Źródło: Polska.plAUTOR NA ŻĄDANIE

W tym roku szkolnym także bierzemy udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Instytutu Książki, w którym uczniowie pod opieką nauczyciela zakładają w swoich szkołach fankluby współczesnych polskich poetów i prozaików i spotykają się z autorami.

Na czym polega projekt?

Wybraliśmy swojego ulubionego autora. Jest nim pan Grzegorz Kasdepke.
Założyliśmy fanklub naszego ulubionego autora:
- trwa plebiscyt na nazwę naszego fanklubu,
- spisujemy zasady obowiązujące w naszym klubie,
- opracowaliśmy harmonogram działań.
Czytamy. Poznajemy twórczość Grzegorza Kasdepke. Kolejno pożyczamy książki znajdujące się w naszej szkolnej bibliotece. Czytają nam także nauczyciele podczas zajęć w świetlicy, bibliotece i na lekcjach języka polskiego. Rozmawiamy na temat przeczytanych utworów.
Napiszemy recenzje przeczytanych utworów, zilustrujemy wybrane opowiadania, założymy dzienniczki lektur, nasze prace umieścimy na szkolnej stronie internetowej.
Stworzymy kąciki, przybliżające wszystkim postać i twórczość Autora, wystawy prac uczniów powstałych podczas realizacji projektu.
Rozpropagujemy naszą akcję w całej szkole. Postaramy się zachęcić do sięgnięcia po książki Grzegorza Kasdepke jak najwięcej naszych koleżanek i kolegów.
Dowiemy się jak najwięcej o naszym Autorze. Zaprezentujemy Jego dorobek na szkolnej stronie internetowej. Zredagujemy wydanie specjalne gazetki szkolnej poświęcone naszej akcji.
Weźmiemy udział w konkursach i innych imprezach popularyzujących twórczość Autora.
Przygotowujemy się do spotkania z panem Grzegorzem Kasdepke.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Tradycyjnie w listopadzie uczniowie trzech klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną po raz pierwszy i zostali pasowani na czytelników. Tegoroczne ślubowanie połączyliśmy z obchodami Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwszaki przyszły do biblioteki ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, pokazali je wszystkim i opowiedzieli o nich.
W bibliotece obejrzeli wystawę misiów znanych i lubianych oraz zapoznali się z "misiowymi lekturkami".


Podczas uroczystości najmłodsi uczniowie naszej szkoły, z wypiekami na twarzach, złożyli uroczyste ślubowanie. Wszyscy pomyślnie przeszli "pierwszy egzamin", zostali przyjęci do grona czytelników i wypożyczyli swoje pierwsze książki.TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ
"W 180 minut dookoła książki i biblioteki"


UWAGA, UWAGA!!! CZYTELNIKU, ZAGRAJ W KSIĄŻKĘ!

Gdzie w bibliotece stoją książki przygodowe? Jak odnaleźć potrzebna lekturę? Czy „Lokomotywę” napisał Julian Tuwim, czy może Jan Brzechwa, skąd pochodzi Mikołajek, przez jaki kontynent wędrowali Staś i Nel?
Na te i mnóstwo innych pytań odpowiedź możesz znaleźć już niebawem.
Niewiarygodny, rewelacyjny i arcyciekawy projekt pt. „W 180 minut dookoła książki i biblioteki” pozwoli ci odkryć tajemnice książki w trakcie niepowtarzalnej gry bibliotecznej, którą organizuje Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu. Dla zwycięzców – nagrody niespodzianki.
Czas akcji: Tydzień od 17 do 21 listopada przez trzy godziny dziennie – od 8.00 do 9.00 oraz od 12.00 do 14.00.

Gra biblioteczna „W 180 minut dookoła książki i biblioteki” to połączenie świetnej zabawy i nauki (tak, tak, dostaniesz nauczkę), dzięki niej zdobędziesz garść przydatnych informacji o książce. Uczestnikami gry mogą być wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu. Gra prowadzona będzie w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-VI.

Zapraszamy do gry!


SPOTKANIE Z PISARZEM

4 grudnia 2008 roku o godz. 11.00 w naszej szkole odbędzie się spotkanie z pisarzem - Grzegorzem Kasdepke, w ramach ogólnopolskiego programu "Autor na żądanie" - jednego z komponentów "Literackiego atlasu Polski".

Program Literacki atlas Polski realizowany jest przez Centrum Edukacji
Obywatelskiej i Instytut Książki. Finansowany jest przez Ministerstwo
Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja czytelnictwa".


TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ - LAUREACI

Przedstawiamy laureatów konkursów przeprowadzonych w ramach projektu pt. „W 180 minut dookoła książki i biblioteki”.

Klasy I - III
I miejsce: Magdalena Ryś - kl. 2b
II miejsce: Aleksandra Szostak - kl. 2b
III miejsce: Kamil Kawka - kl. 2a i Magdalena Kusber - kl. 3a
Klasy IV - VI
I miejsce: Karolina Kwiatkowska - kl. 5a
II miejsce: Klaudia Grabarz i Angelika Dziubińska - kl. 4a
III miejsce: Izabela Kręgiel - kl. 5a

SPOTKANIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE

4 grudnia 2008 roku w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z popularnym pisarzem dla dzieci i młodzieży, Grzegorzem Kasdepke. Na spotkanie z autorem „Kacperiady” czekaliśmy z niecierpliwością, ale pełni nadziei, że do niego dojdzie.


Ponad rok temu przystąpiliśmy do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej i Instytutu Książki, pod hasłem „Autor na żądanie”. Podjęliśmy różnorodne działania: uczniowie poznawali twórczość Grzegorza Kasdepke, pisali recenzje przeczytanych utworów, ilustrowali wybrane opowiadania, tworzyli kąciki, przybliżające wszystkim postać i twórczość Autora, brali udział w konkursach plastycznych i literackich. Zredagowaliśmy wydanie specjalne gazetki szkolnej, na wystawach zaprezentowaliśmy prace uczniowskie. Tak przygotowani oczekiwaliśmy spotkania z panem Grzegorzem Kasdepke.Już pierwsze słowa pana Grzegorza Kasdepke: „Cześć dzieciaki”, wprowadziły sympatyczną i bezpośrednią atmosferę w wypełnionej po brzegi auli szkolnej. Po powitaniu gościa przez dyrektora szkoły, pana Kornela Filipowicza, uczniowie klas czwartych przedstawili krótkie scenki, ilustrujące wybrane opowiadania Autora. Następnie pan G. Kasdepke barwnie, dowcipnie i bardzo ciekawie opowiadał o swojej twórczości.


Wspólnie z uczniami wyjaśniał znaczenie wybranych związków frazeologicznych, w oparciu o cykl utworów „Co to znaczy..., czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”, omawiał zasady zachowania, czytając niektóre opowiadania z książki „Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci”, opowiadał o tym, jak powstają Jego książki, swoich spotkaniach z czytelnikami. Później poprosił dzieci o pytania. Padało ich mnóstwo. Dzieci interesowało wszystko: skąd czerpie pomysły, czy napisze książkę dla młodzieży, gdzie mieszka, jak odpoczywa, czy jak ma na drugie imię. Pisarz cierpliwie i wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania.


Po „konferencji prasowej” przyszła kolej na autografy. Uczniowie wytrwale czekali na swoją kolej, aby zdobyć podpis Grzegorza Kasdepke i zadać jeszcze jedno, bardziej osobiste, pytanie.


Wręczenie kwiatów, specjalnego wydania gazetki szkolnej i pamiątek z Bolesławca oraz serdeczne podziękowania zakończyły to wyjątkowe spotkanie. Dzieci próbowały nakłonić pisarza, aby przyjechał do nas ponownie.
Z BAŚNIĄ W PLECAKU

Niedawno, w ramach akcji eTwinning, nawiązaliśmy współpracę z francuską szkołą podstawową w Sault-Lès-Rethel. Razem będziemy realizować projekt „Z baśnią w plecaku”.

Akcja eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Portal eTwinning (www.etwinning.net) jest w tej akcji głównym miejscem spotkań oraz platformą pracy. Jest dostępny w trzydziestu pięciu językach i przyciągnął do siebie blisko 50 000 członków i ponad 4000 projektów realizowanych przez dwie (lub więcej) szkoły z całej Europy. Portal oferuje narzędzia internetowe, umożliwiające nauczycielom znalezienie partnerów do współpracy, zakładanie projektów, dzielenie się pomysłami, wymienianie się przykładami najlepszych praktyk oraz natychmiastowe rozpoczęcie współpracy.

Z baśnią w plecaku
Celem naszego projektu jest poznawanie europejskich baśni, bajek, legend. Podczas zajęć pozalekcyjnych w bibliotece szkolnej będziemy słuchać, oglądać i czytać wybrane baśnie, weźmiemy udział w konkursach, wykonamy prace plastyczne, prezentacje multimedialne. Chcemy także dowiedzieć się jak najwięcej o kraju partnerskim, poznać jego tradycje i zwyczaje. Korzystając z możliwości, jakie daje technologia informacyjna, będziemy kontaktować się z naszymi francuskimi partnerami i wspólnie odbędziemy wirtualną podróż po Europie z baśnią w plecaku.DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2009

Szkolne Centrum Informacyjne, wraz z pracownią komputerową organizują Dzień Bezpiecznego Internetu 2009 w naszej szkole. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W roku 2009 DBI przypada na 10 lutego.


Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały luty.

Przyłączamy się do obchodów DBI 2009 i zrealizujemy swój projekt: Bezpiecznie w wirtualnym świecie.

Wszystko na temat bezpiecznego Internetu oraz nasz udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu znajdziecie na naszej, specjalnie utworzonej stronie: http://bezpiecznemzs2.blogspot.com/2011/01/dbi-2009.html

CZYTELNIK SEMESTRU

Klasy I-III:

1. Magdalena Sawin – 2b – 50 książek
2. Aleksandra Rogala – 3b – 47 książek
3. Alicja Basińska – 2a – 41 książek.

Klasy IV-VI:

1. Dariusz Gołębiewski – 5b – 90 książek
2. Aleksandra Żegiestowska – 6b–50 książek
3. Wojciech Mycek – 5c – 48 książek


KONKURS CZYTELNICZY

Ogłaszamy konkurs czytelniczy p.t. „Legenda o moim mieście". Mogą w nim wziąć udział uczniowie klas IV-V. Zadaniem każdego uczestnika jest wykonanie własnej książki w postaci kodeksu, tzn. tradycyjnej książeczki.

Tematem książki ma być legenda prawdziwa lub wymyślona o Bolesławcu. Każda książeczka biorąca udział w konkursie musi posiadać: okładkę, stronę tytułową, sklejony lub zszyty grzbiet. Na stronie tytułowej trzeba umieścić: imię i nazwisko autora, tytuł, miejsce i rok wydania. Książka powinna liczyć od 10 do 15 stron i zawierać tekst oraz ilustracje, może być napisana ręcznie lub na komputerze.

Jedną książkę może napisać, co najwyżej dwóch autorów. Prace należy złożyć w bibliotece szkolnej do 15.03.2009 r. Rozstrzygnięcie konkursu – do 30.03.2009 r. Zapraszamy!

KONKURS PLASTYCZNY

Wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 zapraszamy do udziału w konkursie p.t. "Ilustrujemy tytuły książek".

Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy w formacie A4 dowolną techniką (malarstwo, rysunek, grafika komputerowa, techniki mieszane) ilustrującej wybrany tytuł przeczytanej książki.


Ilustracje powinny w dowcipny sposób interpretować tytuł książki, przedstawiać dowolne skojarzenia, związane z tytułem lub treścią utworu.
Każdy uczestnik może wykonać nieograniczoną ilość prac, czytelnie je opisać na odwrocie (imię, nazwisko, klasa) i do końca marca przynieść do biblioteki szkolnej lub (w przypadku grafik komputerowych) przesłać na adres: bibliotekabol@wp.pl

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i IV-VI.
Zapraszamy do udziału!


EUROPEJSKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ

W ramach akcji eTwinning - europejskiej współpracy szkół z wykorzystaniem mediów elektronicznych - realizujemy w Centrum Informacyjnym cztery projekty:

1. Z baśnią w plecaku - we współpracy ze szkołą francuską.
2. Safe in the virtual world - we współpracy ze szkołami: polską, rumuńskimi, litewskimi i słoweńskimi.
3. Moja mała ojczyzna - we współpracy ze szkołami: czeską, litewską i francuską.
4. Postcards from Europe - we współpracy z 50 szkołami europejskimi.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA KLAS III

6 marca 2009 r., w czytelni biblioteki szkolnej, odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięły udział 5 – osobowe reprezentacje klas III, wyłonione w eliminacjach klasowych.


I etap konkurs polegał na przeczytaniu przez uczestników przygotowanych w domu fragmentów utworów. Do drugiego etapu jury zakwalifikowało cztery osoby, które zaprezentowały nieznany wcześniej tekst. (Uczestnicy losowali fragment, jego numer ustalił kolejność prezentacji.

Podczas zapoznawania uczestników się z treścią utworu i zastanowienie się nad jego interpretacją, swoją znajomością utworu A. A. Milne: Kubuś Puchatek mogli wykazać się kibicujący swoim kolegom uczniowie klas III. Ilość wręczanych za prawidłowe odpowiedzi znaczków i zakładek świadczyła o doskonałej znajomości lektury.

Mistrzyniami Pięknego Czytania i laureatkami konkursu zostały:
I miejsce: Gabrysia Widera z klasy III a
II miejsce: Klaudia Bojanowska z klasy III b
III miejsce: Wiktoria Jędryczka z klasy III b i Ola Ziembikiewicz z kl. III a
SPOTKANIE Z IZABELLĄ KLEBAŃSKĄ

25 marca 2009 roku uczniowie naszej szkoły z klasy Ia,IIa i IIb wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu, gdzie gościła pani Izabella Klebańska.


Izabella Klebańska jest autorką scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży takich jak: „Tut turu”, „Miganki” czy „Piosenkaria”. Autorka współpracowała również z programem: „5,10,15” i „Domowe przedszkole”. Książki Izabelli Klebańskiej to: „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Akolada 8 stopień wtajemniczenia”, „Muzyczna zgraja” i „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”.


Razem z panią Izabellą Klebańską świetnie bawiliśmy się na spotkaniu. Zdążyliśmy się zaprzyjaźnić z sympatyczną Akoladą i jej przyjaciółką Gamą. Rozbawił nas śpiewający kot artysta. Bardzo zaciekawiła nas zdolna sówka, której marzyła się gra na altówce.


Dzięki książce „Kaprys, żart i inne fanaberie”, przekonaliśmy się, że muzyka może być smutna, wesoła, może kaprysić i wariować. Nauczyliśmy się też skomplikowanych kroków dawnego dworskiego tańca – gawota - ilustrowanego utworem Jana Sebastiana Bacha. A na zakończenie szaleliśmy w żywiołowej taranteli Giocchino Rossiniego i jej współczesnej wersji pani Izabelli.


Na koniec każdy, kto chciał, dostał autograf od autorki. Było bardzo fajnie, ciekawie i wesoło.

Magdalena Ryś, kl.II b.


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

W 1926 roku wydawca z Walencji, Vincente Clavel Andrés postanowił zorganizować Dzień Książki w Hiszpanii. Początkowo święto miało być obchodzone 7 października, w dniu urodzin Miguela de Cervantesa. Ze względu na niepewność tej daty, zdecydowano się na magiczny dla literatury światowej dzień - 23 kwietnia.To data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku, choć datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - wg kalendarza gregoriańskiego.

Od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii, a od 1964 roku obchodzony jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosił 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia jest także świętem narodowym Katalonii, dniem jej patrona św. Jerzego. Legenda głosi, że pokonał on zagrażającego miastu smoka. Z kropli krwi zabitego zwierza miały później wyrastać róże. W rocznicę tego wydarzenia kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mężczyźni otrzymywali w zamian od swych oblubienic książki.

Z okazji Światowego Dnia Książki, w bibliotece, podczas przerw, odbyły się krótkie konkursy ze znajomości ulubionych książek. Każdy czytelnik mógł także wpisać swoje zdanie na temat:
- Jakiej książki brakuje w bibliotece?
- Lubię czytać książki, bo ...
- Nie lubię czytać, bo ...


JAKIEJ KSIĄŻKI BRAKUJE W BIBLIOTECE?

Jakiej książki nie ma w bibliotece? Najczęściej pojawiające się wpisy.

•Leila Rasheed: Frytki, fasolka i limuzyny.
•Niezwykły dziennik Betsaby Klarysy de Trop
•Stephen King, Peter Straub - Talizman
•Megan McDonald - Hania Humorek
•Meg Cabot - Pamiętnik księżniczki
•Eoin Colfer - Lista życzeń
•Vivian Frencz - seria „Klub Tiary”
•Patrycja Zarawska - Martusia na wakacjach
•Ulysses Moore – „Wrota czasu” i inne tytuły
•Stephenie Meyer – seria „Zmierzch”

Wśród tytułów pojawiły się także seriale:
•H2O – wystarczy kropla
•Dziewczyna Ameryki
•Shrek
•Scooby Doo
•Barbie i 12 tańczących księżniczek
•Zebra z klasą
•Klub Winx
•Odlotowe agentki
•Amerykański Smok
•Nie ma to jak statek

Postaram się, aby przynajmniej niektóre z wymienionych książek już wkrótce pojawiły się w naszej bibliotece.


LUBIĘ CZYTAĆ, BO .... NIE LUBIĘ CZYTAĆ, BO ....

Oto niektóre Wasze wypowiedzi:

Lubię czytać, bo:
•przenoszę się winny, ciekawszy świat,
•odpoczywam przy książce,
•to jest moje hobby,
•czytanie sprawia mi przyjemność,
•książki pomagają mi rozwijać moją wyobraźnię,
•książki sprawiają, że coraz lepiej czytam,
•wiele się uczę,
•książki uczą i rozwijają,
•książki pozwalają przeżyć z bohaterami wiele ciekawych przygód,
•czytanie jest świetną rozrywką,
•lubię pośmiać się, czytając zabawne książki.

Nie lubię czytać, bo:
•czasami muszę, a nie lubię być do czegoś zmuszana,
•trzeba czytać lektury, a tylko niektóre są ciekawe,
•połowa lektur jest nudna,
•mamy za mało czasu na przeczytanie lektury.

Chcielibyście coś do tego dodać? Napiszcie: bibliotekabol@wp.pl


PATRONAT EUROPEJSKIEGO ROKU KREATYWNOŚCI I INNOWACJI

Z przyjemnością informujemy, że realizowany przez nas projekt "Z baśnią w plecaku" został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009.

W projekcie, realizowanym w ramach akcji eTwinning biorą udział uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu i grupa uczniów Ecole Primaire Publique z Salut-Les-Rethel we Francji.

Uczniowie poznają europejskie baśnie oraz kraje ich pochodzenia. Podczas zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych dzieci słuchają, oglądają i czytają wybrane opowieści, biorą udział w konkursach, wykonują prace plastyczne i prezentacje multimedialne, a także wspólnie piszą własną baśń.
Opracowania są prezentowane na wystawach, w e-albumach, na blogach i na stronie internetowej. Realizując założenia projektu, uczniowie poznają kraje partnerskie, ich dziedzictwo kulturowe, tradycje i zwyczaje. Stosujemy metodę WebQuestu, pozwalającą efektywnie i w sposób ukierunkowany pozyskiwać informacje z Internetu.

Każdy miesiąc poświęcony jest jednej baśni i krajowi, z której dana opowieść pochodzi. Prowadzone są warsztaty o tematyce literackiej, geograficznej i historycznej, przybliżające wybrane państwa europejskie. Uczniowie obu krajów biorą udział w konkursach na logo oraz maskotkę projektu, wykonują prace plastyczne, rozwiązują quizy, krzyżówki i zagadki. Ze szkołami zza granicy wymieniamy się informacjami poprzez e-maile, czat i forum.WYGRAJ LAPTOPA!

Ogólnopolski konkurs czytelniczy "Jezioro Samotnia"
Uczniowie klas IV, V i VI mogą wziąć udział w konkursie wydawnictwa "Nasza Księgarnia", dzięki któremu możecie wygrać notebooka multimedialnego HP dv5.

Tegoroczna edycja konkursu związana jest z książką "Jezioro Samotnia" autorstwa Lindy Newbery.

Zadanie konkursowe polega na napisaniu pracy pisemnej na poniższy temat:

"Był sobie człowiek, który pragnął się dowiedzieć, czym jest szczęście..."
Co, Twoim zdaniem, chciał przekazać Finnigan Becie opowiadając jej szczęśliwe historie? Jak brzmiałaby Twoja opowieść o szczęściu?
Pracę należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 1 października 2009 roku.
Praca konkursowa może zawierać maksymalnie 3 000 znaków (ok. jednej strony wydruku A4).

Pierwszą nagrodą jest pakiet książek wartości 5 000 zł dla biblioteki oraz notebook multimedialny HP dv5 dla ucznia – autora zwycięskiej pracy. Przyznamy również pięć wyróżnień: pakiety książek wartości 1 000 zł każdy, oraz 100 nagród pocieszenia dla autorów bardzo dobrych prac od Nestle Polska.

E-GAZETKA SZKOLNA

Redakcja gazetki szkolnej "Nowinki Jedynki" rozpoczęła współpracę, w ramach akcji e-Twinning, z czterema europejskimi szkołami, które także redagują szkolne pisemka. Są to: St. Andrews Academy z Paisley w Wielkiej Brytanii, Zakladni skola s PJV z Havirov - Bludovice w Republice Czech oraz dwie placówki z Polski: nasza szkoła i Szkoła Podstawowa nr 32 w Bielsku Białej.

Opis projektu
Tworzymy czasopismo internetowe – e-Gazetkę Szkolną – stronę internetową, na której zamieszczać będziemy artykuły, zdjęcia, fotoreportaże, wywiady, prezentacje multimedialne, nagrania szkolnych serwisów informacyjnych.

Cele:
Celem naszego projektu jest stworzenie czasopisma internetowego, poszukiwanie i wymiana informacji, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych poprzez szerokie wykorzystanie technologii informacyjnej.

Działania:
Zaprezentujemy swoje szkoły i życie codzienne po lekcjach, swoje środowisko, swoją miejscowość. Będziemy opowiadać o swoich zainteresowaniach, dyskutować o problemach, nurtujących młodych ludzi. Będziemy dzielić się pomysłami, spostrzeżeniami, doświadczeniami, zorganizujemy konkursy. Nasze szkolne gazetki wzbogacimy materiałami powstałymi w ramach współpracy i zamieścimy je na stronie internetowej.

Oczekiwane rezultaty: czasopismo internetowe, artykuły, wywiady, zdjęcia, prezentacje PowerPoint, nagrania, gazetki tradycyjne.
Z ostatniej chwili.

W konkursie na logo projektu praca naszego ucznia, Patryka Kozłowskiego z klasy VI c, zajęła I miejsce.
Gratulujemy i prezentujemy nagrodzoną pracę.TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Codziennie najmłodsi uczniowie naszej szkoły słuchają fragmentów wybranych książek, czytanych przez chętne uczennice gimnazjum. Do najbliższej niedzieli trwa VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Inicjatorem Kampanii jest Fundacja ABC XXI. Wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań ze swoimi starszymi koleżankami i z ogromnym zainteresowaniem słuchają wybranych książek.Ukoronowaniem tygodnia będzie spotkanie z pisarzem - Arkadiuszem Niemirskim.

SPOTKANIE Z PISARZEM

5 czerwca 2009 r. gościliśmy w naszej szkole Arkadiusza Niemirskiego – autora książek dla młodzieży i dorosłych.

ARKADIUSZ NIEMIRSKI (ur. 1962, Warszawa) jest autorem książek dla młodzieży i dorosłych. W 2000 zadebiutował powieścią Pan Samochodzik i skarby wikingów. Do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. W lipcu 2003 nakładem wrocławskiego wydawnictwa OSSOLINEUM ukazała się jego pierwsza “oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży Pojedynek detektywów, następnie „Testament bibliofila”, zbiór opowiadań kryminalnych dla dorosłych „Zbrodnia prawie doskonała”, oraz kryminał na wesoło „Poszukiwany Waldemar Obrotny”. W czerwcu br. ukaże się kolejna książka dla młodzieży Tajemnica Fabritiusa.

W latach 80. współpracował z Programem III Polskiego Radia i kabaretami "kabaret i..." oraz "Długi". Pisał artykuły do czasopism "Tylko Rock" i "Teraz Rock". W roku 1999 zadebiutował w roli kontynuatora przygód Pana Samochodzika powieścią pt. „Skarby wikingów”, tom 1—2.
Napisał kilkanaście dalszych części przygód „Pana Samochodzika”- cykl zapoczątkowany przez Zbigniewa Nienackiego. Do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów.

Źrodło: http://www.niemirski.com/

Zdjęcia ze spotkaniaPROJEKT NAGRODZONY

5 czerwca 2009 r. w Hotelu Sofitel we Wrocławiu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Programu eTwinning -„Kreatywne podejście do wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji szkolnej”.Podczas konferencji odbyła się ceremonia rozdania nagród, będąca podsumowaniem pięciu ogłoszonych konkursów dla uczestników programu eTwinning i Comenius. Uroczystość ta była wspaniałą okazją do obejrzenia najlepszych przykładów projektów europejskich, wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji szkolnej.

eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

Laureatem konkursu "eTwinning w szkolnej bibliotece" został realizowany przez nas projekt "Z baśnią w plecaku", którego koordynatorem jest Teresa Prokowska, a uczestniczkami uczennice klasy IV c. Zajęliśmy III miejsce i otrzymaliśmy "Certyfikat eTwinnig 2009". Projekt został zaprezentowany podczas konferencji, a Dyrektor Programu "Uczenie się przez całe życie" z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - pan dr Paweł Poszytek wręczył laureatce List gratulacyjny. Podobne wyróżnienie wręczyła pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty.Wcześniej projekt został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009, a kilka dni temu otrzymał Krajową Odznakę Jakości.


Ta wyjątkowa odznaka jest wyrazem uznania pracy nauczyciela, uczniów i szkoły, która została oceniona jako spełniająca najwyższe standardy europejskie. Każde z Narodowych Biur Akcji eTwinning (NSS) ocenia i nagradza Odznaką Jakości te szkoły, które spełniają wymagane kryteria.
W projekcie, realizowanym w ramach akcji eTwinning, biorą udział uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu i grupa uczniów Ecole Primaire Publique z Salut-Les-Rethel we Francji.