11.01.2011

Rok szkolny 2009/2010Biblioteka wita Was!Witajcie w nowym roku szkolnym.
Przypominamy, że biblioteka czeka na Was.


Serdecznie zapraszam!


Rok szkolny 2009/2010

W bieżącym roku szkolnym obchodzić będziemy uroczystości związane z ogłoszeniem ich jako:
2009 - Europejski Rok Innowacji i Kreatywności
2009 - Międzynarodowy Rok Astronomii
2009 - Rok Bezpieczeństwa Pieszych
2009 - Rok Dzieci i Młodzieży w PTTK
2009 - Rok Juliusza Słowackiego
2010 - Międzynarodowy Rok Różności Biologicznej
2010 - Rok Fryderyka Chopina


Innowacyjna Szkoła 2009

13 października w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala Nauczyciel Roku, w której wzięli udział, na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall, dyrektor szkoły, pan Kornel Filipowicz oraz nauczyciel bibliotekarz - Teresa Prokowska, która opracowała i wykonała konkursową prezentację szkoły w formie mini strony internetowej.

Podczas uroczystości rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs INNOWACYJNA SZKOŁA 2009. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że decyzją Jury, pod kierunkiem prof. Stefana Kwiatkowskiego, przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, Miejski Zespół Szkół w Bolesławcu zajął II miejsce i otrzymał tytuł Innowacyjnej Szkoły 2009.


Dyplom nagrodzonym wręczyli: Lilla Jaroń, wiceminister edukacji, Jakub Rzekanowski, redaktor naczelny „Głosu Nauczycielskiego” oraz dr Jan Polak - manager programu Partnerstwo dla Przyszłości firmy Microsoft.

Dzięki inicjatywie Partnerstwa dla Przyszłości mogliśmy zaprezentować nasze działania w zakresie wdrażania i wykorzystania nowoczesnych technologii w szkole, gdyż wg założeń konkursu, Innowacyjne szkoły są:
- otwarte na nowe technologie i ich wykorzystanie w pracy dydaktycznej,
- aktywne w propagowaniu stosowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych wśród uczniów i nauczycieli,
- aktywne w zakresie dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi placówkami (w kraju i zagranicą) oraz środowiskiem lokalnym,
- aktywnie funkcjonują w społecznościach wirtualnych.
Oba konkursy organizowane są przez Partnerstwo dla Przyszłości wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Głosem Nauczycielskim w ramach konkursu Nauczyciel Roku oraz z Regionalnymi Centrami Innowacji Microsoft i firmą Intel. Patronat technologiczny nad zmaganiami objęła firma Cisco Systems.EUROPEJSKA ODZNAKA JAKOŚCI
Trzy nasze projekty otrzymały EUROPEJSKĄ ODZNAKĘ JAKOŚCI oraz zostały objęte PATRONATEM EUROPEJSKIEGO ROKU KREATYWNOŚCI I INNOWACJI 2009.

Odznaka Jakości jest wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za wysoki poziom działań poświęconych projektowi eTwinning. Dla uczniów jest to wspaniała motywacja do dalszej pracy, a dla szkoły uznanie za jakość i otwarcie się na współpracę europejską.

Patronat ERKI otrzymują projekty promujące dobre praktyki w zakresie kreatywności i innowacyjności, oraz uczące otwartości na zmiany.
Za takie uznane zostały dwa projekty realizowane w Szkolnym Centrum Informacyjnym w ramach akcji eTwinning:a) Z baśnią w plecakub) Moja mała ojczyznac) Bezpiecznie w wirtualnym świecie
eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.


Narodowe Biuro Akcji eTwinning z każdego kraju ocenia zgłoszenia szkół do Odznaki Jakości i przyznaje je, jeśli projekt spełnia wymagane kryteria. Musi być bez zarzutu w następujących obszarach: - innowacja pedagogiczna i kreatywność,- integracja z programem nauczania, - współpraca pomiędzy szkołami, - kreatywne wykorzystanie technologii ICT, - trwałość i możliwość przenoszenia- wyniki i korzyści
Europejska Odznaka Jakości przyznawana jest przez Centralne Biuro Akcji eTwinning tym szkołom, w których projekcie co najmniej dwóch partnerów otrzymało Krajową Odznakę Jakości eTwinning.

Projekt „Z baśnią w plecaku” zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie “eTwinning w szkolnej bibliotece” i otrzymał “Certyfikat eTwinnig 2009″ oraz został finalistą prestiżowego międzynarodowego konkursu Global Junior Challenge 2009. Wśród laureatów konkursu znalazły się dwa polskie projekty, a ich koordynatorki zostały zaproszone do zaprezentowania swoich projektów podczas konferencję w Rzymie w dniach 7-8 października.

W projekcie biorą udział uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu i grupa uczniów Ecole Primaire Publique z Salut-Les-Rethel we Francji. Uczestnicy projektu poznają europejskie baśnie i kraje ich pochodzenia - słuchają, oglądają i czytają wybrane baśnie, wykonują prace plastyczne, prezentacje multimedialne, piszą blogi, wspólnie tworzą własną baśń
.
Safe in the virtual world – (Bezpiecznie w wirtualnym świecie) - we współpracy ze szkołami: polską, rumuńskimi, litewskimii, słowackimi, hiszpańskimi, tureckimi, portugalską, francuską, brytyjską, fińską, duńską, włoską i holenderskimi (29 szkół). Wspólne działania, mające na celu popularyzację idei bezpiecznego Internetu. Udział w “Dniu Bezpiecznego Internetu 2009″. Wymiana informacji na temat szkoły, miasta, itp., wymiana doświadczeń przez nauczycieli.
Moja mała ojczyzna - we współpracy ze szkołami: czeską, litewską i francuską. Moja mała ojczyzna – moja szkoła na co dzień i od święta; moja miejscowość i jej atrakcje: tradycje i zwyczaje mojego regionu.

Wszystkie inicjatywy objęte patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji zostały umieszczone w oficjalnym kalendarium obchodów Roku, wezmą także udział w konkursie na najlepszy projekt w jednej z kategorii: edukacja, kultura i sztuka, nauka i technika, gospodarka i biznes, inicjatywy społeczne.
Projekty wyróżnione Europejską Odznaką Jakości umieszczane są w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu: http://www.etwinning.net/.Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2009


Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - http://www.iasl-online.org/). Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: "Biblioteki szkolne: Pełen obraz" (School Libraries: The Big Picture).W tym roku już drugi raz zamiast Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Jak co roku, zaplanowaliśmy szereg imprez i mnóstwo atrakcji.eTwinning w bibliotece szkolnej
EUROPEJSKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ

Tworzymy czasopismo internetowe – e-Gazetkę Szkolną – stronę internetową, na której zamieszczać będziemy artykuły, zdjęcia, fotoreportaże, wywiady, prezentacje multimedialne, nagrania szkolnych serwisów informacyjnych, (jeśli będą).
Zaprezentujemy swoje szkoły i życie codzienne po lekcjach, swoje środowisko, swoją miejscowość.
Będziemy opowiadać o swoich zainteresowaniach, dyskutować o problemach, nurtujących młodych ludzi. Będziemy dzielić się pomysłami, spostrzeżeniami, doświadczeniami, zorganizujemy konkursy.
Nasze szkolne gazetki wzbogacimy materiałami powstałymi w ramach współpracy i zamieścimy je na stronie internetowej oraz wymienimy się nimi tradycyjną pocztą.
Serdecznie zapraszam do współpracy.
Jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w którymś z projektów, podjąć współpracę z europejskimi kolegami, czekam na zgłoszenie w bibliotece szkolnej.WIZYTA GOŚCI Z CZECHDzisiaj bibliotekę odwiedzili niecodzienni goście. Byli nimi nasi partnerzy z realizowanych wspólnie projektów - uczniowie czeskiej szkoły w Jablonnem.
Goście obejrzeli pomieszczenia biblioteczne, zobaczyli, co się u nas dzieje, jak pracujemy, co lubimy czytać, jakie imprezy organizujemy, porozmawiali z polskimi kolegami oraz opowiedzieli o swojej szkole. Liczymy, że nie była to ostatnia wizyta. Czekamy na kolejne.Konkurs "Moje miasto - miejsce przyjazne dzieciom"
REGULAMIN KONKURSU NA FOTOREPORTAŻ"Moje miasto - miejsce przyjazne dzieciom"

Czy nasze miasto jest przyjazne dzieciom i młodzieży? Co oferuje młodym ludziom na co dzień i od święta? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania w różnych zakątkach naszego miasta. Pokażmy miejsca, w których dzieci i młodzież są zawsze mile widziani, mogą przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas wolny.

1. Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół uczestniczących w projekcie „e-Gazetka Szkolna”, w ramach akcji eTwinning.
2. Konkurs przeprowadzony zostanie na stronie internetowej projektu.
3. Konkurs trwa od 1 października 2009 roku do 30 listopada 2009 roku.
4. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu fotograficznej dokumentacji miejsc przyjaznych dzieciom w miastach uczestników projektu.
5. Prawidłowa praca konkursowa powinna być prezentacją multimedialną, składającą się z 10-12 zdjęć opatrzonych krótkim podpisem, format fotografii – jpg lub gif. Maksymalny rozmiar prezentacji nie może przekroczyć 5 MB.
6. Praca powinna być wykonana przez jednego ucznia i zawierać zdjęcia jego autorstwa.
7. Projekty w postaci spakowanej prezentacji należy przesłać jako załącznik e-mailem na adres bibliotekabol@wp.pl do dnia 30 listopada 2009 r., w treści wpisując swoje imię i nazwisko.
8. Oceny projektów dokona jury w składzie: Joanna Kilian (St. Andrews Academy, Wielka Brytania), Teresa Prokowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu, Polska), Jola Tomiczková (Základní škola s PJV, Havířov-Bludovice, Republika Czech) i Grzegorz Wójtowicz (Szkoła Podstawowa nr 32 w Bielsku-Białej, Polska).
9. Jury przyzna Nagrodę Główną (książka oraz gadżety eTwinningu) za najlepszy fotoreportaż oraz może przyznać wyróżnienia.
10. Wszystkie zgłoszone prezentacje zostaną opublikowane na stronie projektu.11. Informacja o rozstrzygnięciu konkursu zostanie ogłoszona do 10.12.2009 r.
12. Zapraszamy do udziału w konkursie.


Konkurs plastyczny - Ilustracje do wierszy W. Chotomskiej
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bolesławcu - Ilustracje do wierszy W. Chotomskiej. Prace wykonało -28 osób. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 19-10-2009 r.

II miejsce-zajęła Patrycja Midera - kl. IIIc
Wyróżnienia otrzymali - Aneta Burdyna - kl.IIIa, -Bartosz Kunaszko - kl.Ia i Olimpia Słota - kl.Ia

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Konkurs zakończył się wspólnym poczęstunkiem.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2009

W tym roku, już po raz drugi świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Dla uczczenia święta, odbyło się szereg imprez i mnóstwo atrakcji. Wzorem roku ubiegłego zrealizowaliśmy projekt pt.: Miesiąc z książką i biblioteką.

Poszczególne klasy, wspólnie z wychowawcą lub nauczycielem języka polskiego, na zaproszenie bibliotekarza, odwiedziły bibliotekę. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie układ i rozmieszczenie zbiorów, dowiedzieli się o realizowanych projektach, uroczystościach i konkursach czytelniczych. Po raz pierwszy tradycyjna w naszej szkole, uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników, odbyła się także podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych.


Uczniowie wzięli udział w konkursach:
- "Moja pierwsza wizyta w bibliotece"
- konkurs plastyczny dla klas I.
- "Moja ulubiona książka",
- "Nowości biblioteczne, które warto polecić kolegom",
- "Przeczytaj i poleć innym" - recenzje nowych książek, które niedawno pojawiły się w bibliotece.
- "Moje miasto - miejsce przyjazne dzieciom" - konkurs na fotoreportaż.

Podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek uczniowie obejrzeli wystawy:- "Zapraszamy do biblioteki"- "Nowości biblioteczne"- "eTwinning w bibliotece szkolnej".


Inne październikowe atrakcje to:
promocja nowej strony internetowej "Czytelnicy polecają",
kiermasz "Książka za złotówkę",
plebiscyt na najciekawszą nową książkę (bezapelacyjnie zwyciężyła seria o koszmarnym Karolku) oraz zaproszenia do udziału w projektach eTwinning oraz konkursach całorocznych: lidze czytelniczej i internetowego "Książka i pisarz miesiąca".

Pasowanie pierwszoklasistów
Po raz pierwszy w październiku, podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych, uczniowie trzech klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną i zostali pasowani na czytelników.

Podczas tradycyjnej imprezy najmłodsi uczniowie naszej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie. Wszyscy pomyślnie przeszli "pierwszy egzamin" i zostali przyjęci do grona czytelników. Zapoznali się z pomieszczeniami bibliotecznymi, kącikiem dla najmłodszych i wypożyczyli swoje pierwsze książki.

Na pamiątkę uroczystości otrzymali specjalne wydanie gazetki "Głos Biblioteki", zakładki do książek oraz zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym "Moja pierwsza wizyta w bibliotece".
WYNIKI KONKURSU NA FOTOREPORTAŻ"Moje miasto - miejsce przyjazne dzieciom"
Czy nasze miasto jest przyjazne dzieciom i młodzieży? Co oferuje młodym ludziom na co dzień i od święta? Szukaliście odpowiedzi na te pytania w różnych zakątkach naszego miasta. Pokazaliście miejsca, w których dzieci i młodzież są zawsze mile widziani, mogą przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas wolny. Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „E-Gazetka Szkolna”, akcji eTwinning. Na etapie szkolnym jury postanowiło przyznać równorzędne wyróżnienia autorom trzech prezentacji.

Autorom gratulujemy, wszystkich zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac.

1. Bolesławiec. Moje miasto - przyjazne dzieciom, wykonanej przez Justynę Łuc.


2. Bolesławiec - miasto przyjazne dzieciom i młodzieży, którą wykonał Rafał Kosyl.


3. Moje miasto Bolesławiec - miejsca przyjazne dzieciom i młodzieży, wykonanej przez Amara Furtaka i Bartłomieja Chojnickiego.

Zimowa szkoła i miasto
Synoptycy zapowiadają, że piękna, biała zima potrwa jeszcze jakiś czas. Wykorzystajmy to i postarajmy się sfotografować naszą szkołę i miasto w zimowej szacie.

Ogłaszamy konkurs fotograficzny: "Nasza szkoła zimą" i "Nasze miasto zimą".
Na zdjęcia w wersji elektronicznej czekamy do końca stycznia w bibliotece szkolnej. Możecie je też przesłać na nasz adres: bibliotekabol@wp.pl
Zapraszamy do udziału w konkursie.Mikołajek skończył 50 lat
Warto przeczytać!

Nieznane Przygody MikołajkaRene Goscinny, Jean-Jacques Sempe
W tym roku Mikołajek kończy 50 lat. Z taj okazji został przygotowany wyjątkowy zbiór opowiadań o Mikołajku i jego kolegach. Książka "Nieznane Przygody Mikołajka" zawiera pierwsze opublikowane opowiadanie, a także zupełnie dotąd nieznane, po raz pierwszy drukowane teksty, znalezione w archiwach Goscinny'ego. Polecamy!


Przygody Mikołajka, Alcesta i innych jak zawsze rozbawią małych i dużych. "Nieznane przygody Mikołajka" to zaproszenie do świętowania i prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli małego urwisa.

Przypominamy, że w naszej bibliotece jest mnóstwo innych książek o Mikołajku. Zapraszamy!Ciekawe konkursy literackie - weź udział!
"Mój Grunwald” Konkurs plastyczny i literacki

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza dzieci przedszkolne, uczniów szkół: podstawowych i gimnazjalnych do udziału w konkursie plastyczny oraz uczniów szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w konkursie literackim. Termin zgłaszania prac upływa 18 kwietnia 2010r. Bliższe informacje można uzyskać na stronie: http://www.zamek.malbork.pl/

Konkurs na Ekslibris

Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach zaprasza do udziału w konkursie na „Ekslibris” dzieci i młodzież w IV grupach wiekowych od 6 do 19 lat. Prace konkursowe należy nadsyłać do 15 maja 2010r. Więcej informacji na stronie: http://www.mbp.zary.pl/

Konkurs "Spotkajmy się w bibliotece"

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie „Spotkajmy się w bibliotece”.
Biblioteka jest miejscem, do którego przychodzi się w poszukiwaniu wiedzy i informacji, miejscem pilnego studiowania i archiwalnych poszukiwań. Czasem – co się we współczesnych bibliotekach dzieje coraz częściej – jest przestrzenią wystaw, spotkań, koncertów, odczytów i innych form uczestniczenia w kulturze. Ale w wyobraźni i doświadczeniu wielu z nas biblioteka jest także labiryntem, do którego wejście otwiera się tylko czasami. Jest miejscem wyciszenia i pracy.
Kluczem do wygranej w konkursie „Spotkajmy się w bibliotece” jest opisanie marzenia o swojej bibliotece – czego w niej szukacie, co chcielibyście znaleźć. Bardzo ważne jest odniesienie tego marzenia do konkretnego miejsca – najbliższej sobie biblioteki publicznej.

Opisz spotkanie w bibliotece, o jakim marzysz – w gronie przyjaciół, z udziałem rodziców albo dziadków, swoich dzieci czy wnuków, w gronie pasjonatów lub ze sławną postacią. A może marzysz o tym, by w bliskiej sobie bibliotece spotkać się z filmem, fotografią, nowymi ideami lub nową dziedziną wiedzy? Czy do organizacji wymarzonego spotkania potrzebne Ci są nowe technologie? Czy będziesz współorganizować to spotkanie?

Wypowiedź konkursowa powinna zawierać uzasadnienie, być napisana w poprawnym stylu, dopuszczalne są różne formy literackie. Objętość tekstu nie może przekraczać 1500 znaków ze spacjami. Jury wybierze najciekawsze wypowiedzi, których autorzy nie boją się marzyć.

Uczestnikiem konkursu może być osoba fizyczna, pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w konkursie tylko za zgodą swoich rodziców lub opiekunów prawnych.Termin przesyłania zgłoszeń upływa 21 marca 2010 roku.
Nagradzamy uczestników konkursu, ale również biblioteki publiczne, które zostaną wskazane przez uczestników w formularzu konkursowym! Wśród nagród: laptopy, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, aparaty cyfrowe, mp3 i audiobooki.
Źródło: Program Rozwoju BibliotekBOOKS MAKE FRIENDS FRIENDS MAKE BOOKS
W ramach programu eTwinning rozpoczynamy nowy projekt, poświęcony książkom. Współpracujemy z 10 krajami: Słowenią, Słowacją, Francją, Rumunią, Turcją, Islandią, Bułgarią, Portugalią, Maltą i, gościnnie, Stanami Zjednoczonymi.
Ten projekt jest o książkach i przyjaźni. Dzieci będą odkrywać świat książek i tworzyć opowieści z młodymi ludźmi z innych krajów. Będą one poszerzać ich wiedzę i zrozumienie różnic kulturowych wśród ludzi na całym świecie. Będą rozwijać swą miłość do książek i świadomość wartości czytania. Podczas prac nawiążą współpracę i przyjaźnie z innymi uczestnikami.

Nasz blog: http://booksmakefriends.blogspot.com/
Cele:
1. Zaznajomienie uczestników z książkami z różnych krajów.
2. Porównanie swoich działań, odczuć, postrzegania wartości książek.
3. Poznanie procesu powstawania książki.
4. Rozwijanie kreatywności i miłości do książek i czytania.
5. Wspólne działania z dziećmi z innych części świata.
6. Poszerzenie swojej wiedzy na temat kultur innych narodów.

Działania
1. Wybór jednej książki z literatury swojego kraju i praca nad nią w każdym aspekcie.
2. Tworzenie prezentacji na temat książki (historia, ilustracje ...).
3. Dokonanie interpretacji książki (dramat, teatr marionetek, pisanie komiksów, rysunki ...) i przedstawienie jej w formie elektronicznej prezentacji.
4. Udostępnianie swoich opracowań innym grupom narodowym, porównanie książek i własnych opowiadań.
5. Podstawowe informacje o tworzeniu książki.
6. Tworzenie własnej książki - umieszczenie naszych opowiadań w "Księdze opowieści dla dzieci od dzieci".
7. Zaplanowanie współpracy i działań w przyszłości - utrwalenie u uczniów potrzeby stałego kontaktu z książką.
8. Udostępnianie rezultatów projektu, wrażeń uczniów z realizacji projektu.

Oczekiwane rezultaty:
1. Wspólnie tworzony blog prezentujący nasze działania podczas realizacji projektu.
2. Prezentacje na temat książek z krajów uczestników.
3. Interpretacje książek w formie elektronicznej.
4. Książka z opowiadaniami dzieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2010
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu odbyły się w naszej szkole konkursy. Prace konkursowe umieściliśmy na szkolnej stronie internetowej. Zwycięzców wyłoniliśmy poprzez głosowanie drogą internetową.

Oto wyniki:
W konkursie na najciekawszą pracę plastyczną, wykonaną przez uczniów klas I-III na temat "Mój komputerowy świat", najwięcej głosów otrzymała praca uczennicy klasy I a - Julii Komarek.

Zdaniem jury, najciekawszy plakat na temat bezpiecznego Internetu wykonała uczennica klasy VI a - Daria Krzykliwa.

Najwyżej oceniona prze komisję konkursową została prezentacja wykonana przez Kornela Michnowskiego z klasy V b. Gratulujemy!

Nasze działania związane z bezpieczeństwem uczniów w Internecie zostały też docenione i otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu.


Konferencja „5 lat programu eTwinning w Polsce”
Wzięliśmy udział w konferencji, która odbyła się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 18 marca 2010. Konferencja odbyła się dla uczczenia piątej rocznicy funkcjonowania programu eTwinning w Polsce i w Europie.
Dla uczczenia obchodów 5-lecia Programu eTwinning Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning w Polsce zorganizowało konkurs na stronę internetową „5 lat eTwinningu w mojej szkole”. Był to konkurs ogólnopolski na przygotowanie ciekawej strony internetowej omawiającej projekty zrealizowane w latach 2005-2009 w zgłoszonej szkole w ramach Programu eTwinning i pokazującej radość i entuzjazm współpracujących szkół europejskich.

Cieszymy się bardzo z werdyktu jury, gdyż nasza strona zajęła III miejsce w Polsce.
Tytuł strony konkursowej: eTwinning w Szkole Podstawowej nr 1 w Bolesławcu
Adres strony konkursowej: http://www.etwinningsp1.strefa.pl/
Koordynator: Teresa Prokowska
Zespół uczniowski: Monika Marusiak, Weronika Klimczyk, Klaudia Sawin, Julia Dawid.
Nasz projekt o książkach
Nasz projekt BOOKS MAKE FRIENDS - FRIENDS MAKE BOOKS otrzymał Krajową Odznakę Jakości. Podobną odznakę otrzymali nasi partnerzy ze Słowenii i Słowacji.

Jest to projekt o książkach. Każda szkoła z 10 krajów przedstawia wybraną książkę ze swojego kraju pozostałym partnerom. My wybraliśmy książkę "Piątka z Zakątka" Krystyny Drzewieckiej.

Jest to bardzo zabawna książka o świecie opisywanym oczami ucznia klasy III warszawskiej szkoły podstawowej. Opowiada o śmiesznych wydarzeniach w domu i szkole, podwórkowych przygodach, pomysłowych zabawach, małych i większych problemach, o rodzicach, nauczycielach i kolegach z klasy.

W naszym projekcie udział biorą uczniowie klasy III a. Wybraną książkę opracowujemy w różnych aspektach i jak najciekawiej staramy się ją przedstawić. Najpierw wspólnie przeczytaliśmy utwór, zorganizowaliśmy konkurs pięknego czytania fragmentów, opracowaliśmy streszczenie w j. angielskim z oryginalnymi ilustracjami, przedstawiliśmy własne wizje plastyczne bohaterów oraz interpretujemy w różny sposób tematy poruszane w książce.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Źródło - plakat i tekst: Strona organizatoraSzkolny konkurs pięknego czytania
W środę, 21 kwietnia, w naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania. Uczniowie klas III czytali książkę „Piątka z Zakątka”. Po odczytaniu wybranych fragmentów, urządziliśmy konkurs z treści książki. Dzieci bardzo dobrze zapamiętały wszystkie wydarzenia.


Mistrzynią pięknego czytania została Daria Szuk z klasy III a
Drugie miejsce zajęła Maja Siegień z klasy III b, a trzecie Ola Szostak z klasy III b.

Napisała do nas Pani Krystyna Drzewiecka

W ramach programu eTwinning w bibliotece szkolnej spotyka się grupa trzecioklasistów, realizująca projekt BOOKS MAKE FRIENDS - FRIENDS MAKE BOOKS w partnerstwie ze szkołami ze Słowenii, Słowacji, Bułgarii, Francji, Portugalii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Malty i Turcji.

Każda szkoła z 10 krajów przedstawia wybraną książkę ze swojego kraju pozostałym partnerom. My wybraliśmy książkę "Piątka z Zakątka" Krystyny Drzewieckiej.
Wysłaliśmy niedawno list do Autorki książki - Pani Krystyny Drzewieckiej, w którym napisaliśmy o projekcie i poprosiliśmy o autograf. Dzisiaj nasza ulubiona Autorka przysłała nam niezwykle ciepły list z autografem oraz piękną fotografię Bobika, który był pierwowzorem jednego z bohaterów książki.


Jest to dla nas niezwykłe wydarzenie i wyróżnienie. Sprawiło nam ogromną radość. Dziękujemy bardzo.Ulubione książki uczniów, nauczycieli i rodziców

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przeprowadziliśmy wśród uczniów sondaż na ulubioną książkę. Taki sam sondaż przeprowadziliśmy wśród rodziców i nauczycieli. Wymienili swoją ulubioną książkę z dzieciństwa.

Oto wyniki:

10 książek najchętniej czytanych w dzieciństwie przez naszych nauczycieli:
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy M. Montgomery
Baśnie - Ch. H. Andersena
Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
Mary Poppins - Paneli L. Trawers
Na Jagody- Marii Konopnickiej
Pan Samochodzik - Zbigniewa Nienackiego
Robinson Cruzoe - Daniela Defoe
Siódme wtajemniczenie - Edmunda Niziurskiego
Szatan z siódmej klasy - Kornela Makuszyńskiego
Tajemnicza wyspa - Juliusza Verne’a

Rodzice najmilej wspominają następujące książki:
Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett
Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy M. Montgomery
Łysek z pokładu Idy – Gustaw Morcinek
Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry
W 80 dni dookoła świata - Juliusz Verne
Baśnie z 1000 i jednej nocy
Kubuś Puchatek - A. A. Milne
Czerwony Kapturek - Charles Perrault
Wiersze Jana Brzechwy

Ulubione książki dzieci:

Harry Potter - Joanne K. Rowling
Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
Wakacje z duchami - Adam Bahdaj
Tajemniczy ogród - Frances Hodgson Burnett
Mikołajek - R. Goscinny, J. J. Sempé
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy M. Montgomery
Wyspa złoczyńców - Zbigniew Nienacki
Malutka czarownica - Otfried Preussler
Karolcia - Maria Krüger
Koszmarny Karolek – Francesca Simon


Przygody Touimsa w Polsce

Jednym z działań projektu BOOKS MAKE FRIENDS - FRIENDS MAKE BOOKS jest napisanie przez szkoły partnerskie wspólnej książki. My opisaliśmy przygody Touimsa - bohatera francuskiej książki - w naszym kraju.


Efektem projektu będzie wspólna książka, składająca się z rozdziałów napisanych przez wszystkich partnerów, czyli: Słowenii, Słowacji, Bułgarii, Francji, Portugalii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Islandii i Polski.Tydzień Głośnego Czytania


14. 06.2010 - Dzisiaj zakończył się w naszej szkole Tydzień Głośnego Czytania.
Uczennice gimnazjum codziennie czytały uczniom klas O - III fragmenty książki "Kubuś Puchatek" Alana Alexandra Milne. Ukoronowaniem Tygodnia był konkurs znajomości książki.

Maluchy z wielkim zainteresowaniem słuchały swoich starszych koleżanek i z niecierpliwością czekały na konkurs. Pytania okazały się niezbyt trudne, zainteresowanie ogromne. Każdy chciał otrzymać nagrodę - niespodziankę za poprawną odpowiedź.

Wszyscy świetnie się bawili, a prowadzące konkurs gimnazjalistki spisały się doskonale. Zdążyły nawet umówić się na przyszłoroczne spotkania z książką.Kiermasz używanych podręczników

W środę, 23 czerwca 2010 roku, odbędzie się w naszej szkole (korytarz na parterze) kiermasz używanych podręczników.
Zapraszamy wszystkich chętnych do sprzedaży i zakupów w godzinach 9.00 - 12.00.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza