13.04.2011

René Goscinny i Jean-Jacques Sempé

Twórcy serii książek o Mikołajku.
Wśród nich jest książka Wakacje Mikołajka.

René Goscinny (1926 – 1977)
Scenarzysta i pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego. Syn polskiego emigranta. Studiował w Buenos Aires, potem pracował w Nowym Jorku jako wydawca. Po powrocie do Francji współpracował z licznymi czasopismami. Światową sławę przyniosły mu dowcipne książki dla dzieci o Mikołajku i jego szkolnych przygodach ilustrowane przez J.J. Sempégo oraz komiksy o przygodach Gala Asteriksa ilustrowane przez A. Uderzo.
Strona domowa:  http://www.goscinny.net/
Jean-Jacques Sempé (ur. w 1932 r.)

Francuski rysownik, ilustrator. Współpracuje z europejskimi i amerykańskimi dziennikami, czasopismami i magazynami, m.in. "Paris Match" czy "New York Times". Światową sławę zyskał dzięki ilustracjom do cyklu o przygodach Mikołajka autorstwa René Goscinny’ego


Mikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. I jak to zwykle bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, dorośli nie wiadomo dlaczego uważają je za zupełnie nieodpowiednie. Dlatego zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, choć bardzo się starają być grzeczni.
Kiedy 50 lat temu René Goscinny i Jean-Jacques Sempé stworzyli postać tego rozbrykanego chłopca, nikt nie traktował ich opowiadań jako przyszłej klasyki. Dzisiaj ...Mikołajek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dziecięcego świata. Cała seria książek cieszy się niesłabnącym uwielbieniem wśród czytelników.
 Przygody Mikołajka i jego kolegów można także zobaczyć w kinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz