08.09.2011

Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa

8 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa uchwalony przez UNESCO w 1965 roku. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność pisania i czytania.

Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa (International Literacy Day) obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Walki z Analfabetyzmem, gdyż oba te święta są ze sobą tematycznie związane.


Z informacji dostarczonych przez UNESCO wynika, że 774 miliony dorosłych (jedna na pięć osób) nie posiada podstawowej umiejętności czytania i pisania. Wśród całości analfabetów dwie trzecie to kobiety. Ponadto około 75 milionów dzieci na świecie nie uczęszcza do szkoły. Dlatego też 8 września UNESCO przypomina, że umiejętność pisania jest prawem każdego człowieka, a dostęp do edukacji wyrazem uszanowania godności ludzkiej. Zwróćmy uwagę na to, że według kryteriów przyjętych przez UNESCO, analfabetyzm to brak umiejętności pisania i czytania, jaki i wykonywania czterech podstawowych zadań matematycznych, u osób powyżej 15 roku życia.

Zajrzyj na naszą stronę "O czytaniu co nieco" i spróbuj udoskonalić swoje umiejętności czytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz