Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

11.11.2010

O bibliotece


Biblioteka, od 2001 roku - Szkolne Centrum Informacyjne, jest bardzo ważnym elementem popularyzacji czytelnictwa i rozwoju kultury informacyjnej uczniów, liderem wprowadzania technologii informacyjno – komunikacyjnych w szkole. Wspomaga realizację programów nauczania i wychowania, edukację kulturalną i informacyjną uczniów, służy doskonaleniu nauczycieli i rodziców, gromadzi różnorodne multimedia, także tworzone przez nauczycieli i uczniów.Multimedialne Centrum Informacyjne

W sierpniu 2006 roku, w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki: Multimedialne Centrum Informacji w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, otrzymaliśmy cztery nowe komputery z monitorami i sieciowe urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka i kopiarka) wraz z edukacyjnym oprogramowaniem multimedialnym.Działalność Szkolnego Centrum Informacyjnego

Od początku swego istnienia, biblioteka zapewnia każdemu uczniowi jak najlepsze warunki samorealizacji i rozwoju. Zlokalizowana jest w spokojnej części budynku szkoły, dzięki czemu korzystający z niej uczniowie mają optymalne warunki pracy. Posiadamy kameralną czytelnię, kącik opracowania zbiorów oraz wypożyczalnię z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu.


Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji oraz umiejętnego i krytycznego ich wykorzystywania to jeden z głównych celów pracy biblioteki szkolnej. Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej – tradycyjna uroczystość, podczas której uczniowie zapoznają się z lokalizacją biblioteki szkolnej, jej pomieszczeniem i przeznaczeniem, połączona z pasowaniem pierwszoklasistów na czytelników . Dla uczniów młodszych klas, zajęcia przebiegają pod hasłem Już wiem, gdzie i jak. Uczniowie zapoznają się z układem książek na półkach i uczą się samodzielnie wybierać lekturę, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Starsi uczniowie uczestniczą w zajęciach Chcę wiedzieć, więc szukam – kształcących w zakresie wykorzystania różnych źródeł informacji w bibliotece szkolnej.


Ważne miejsce w działalności biblioteki zajmują imprezy i uroczystości, które dzięki swojej popularności, stały się cyklicznymi i tradycyjnymi wizytówkami placówki. Należą do nich:
- Międzynarodowy Dzień (Miesiąc) Bibliotek Szkolnych – październik;
- Uroczystość pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych – listopad;
- Mikołajki z Mikołajkiem – grudzień;
- Konkurs pięknego czytania kl. III – luty – marzec;
- Światowy Dzień Książki dla Dzieci – kwiecień;
- Tydzień Głośnego Czytania – gimnazjaliści czytają dzieciom - czerwiec.


Uczniowie chętnie uczestniczą w projektach, zajęciach wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjne. Realizacja projektów w ramach akcji eTwinning – międzynarodowej współpracy szkół z wykorzystaniem mediów elektronicznych cieszy się dużym zainteresowaniem. Udział w międzynarodowej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu to także cykl działań przyciągających uczniów do biblioteki. Metoda WebQuestu pozwala na ukierunkowane wykorzystanie Internetu, stosowana jest z powodzeniem w realizowanych projektach.


Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Dnia Wiosny w Europie, „Szkoły z Tradycją”. Zbiory i czytelnictwo popularyzowane są poprzez wystawy i audycje radiowe (comiesięczne wystawy okolicznościowe oraz, każdego roku, dużej wystawy tematycznej dla szerokiego grona odbiorców). Biblioteka koordynuje realizację szkolnego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej Autor na żądanie. Współpracuje z nauczycielami - bibliotekarzami z całej Polski, dzięki pracy w jury ogólnopolskiego konkursu Biblioteki w Szkole - „Pokaż swoją dobrą stronę”.

Wyjątkowe miejsce należy się konkursom, których ciągle domagają się nasi uczniowie. Konkursy nie tylko stwarzają dzieciom możliwość ujawnienia uzdolnień, ale kierują też do książki i biblioteki. Każdego roku organizowane są różnorodne konkursy czytelnicze.


W bibliotece opracowywane i wydawane są różnego rodzaju informatory dla uczniów i nauczycieli, np.: Głos Biblioteki (dla najmłodszych czytelników), folder dla przyszłych pierwszoklasistów, Patroni naszych ulic, czy Bolesławiec – moje miasto. Dla rodziców wydane zostały, m.in.: Jak zachęcić dziecko do czytania?; Rozwiń geniusz swego dziecka; Jak pomagać dzieciom w nauce?; Jak się uczyć?; Przegląd literatury pedagogicznej, psychologicznej i „rodzinnej”; Cała Polska czyta dzieciom - my też. Bardzo popularna wśród nauczycieli jest seria tematycznych zeszytów (2 – 3 w roku) Szkolnej Biblioteczki Metodycznej, zawierająca autorskie scenariusze i konspekty.

Od 2001 roku istnieje witryna Centrum Informacyjnego, która jest jednym z podstawowych źródeł informacji dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Publikuje dokumenty szkolne, zawiera bieżące wiadomości, informuje o historii i działalności biblioteki.


Prezentuje zbiory biblioteczne (w tym lektury i czasopisma on-line). Poprzez rozbudowany system linków, udostępnia dzieła literatury polskiej i światowej. Informuje o nowościach książkowych i wybranych publikacjach prasy pedagogicznej oraz, poprzez recenzje książek dla uczniów (pisane przez uczniów), nauczycieli i rodziców, zachęca do czytania ciekawych pozycji. Nasza „wirtualna biblioteka” zawiera zestaw adresów najciekawszych stron, przydatnych do pracy, nauki i rozrywki, oraz podpowiada, jak najefektywniej je wykorzystywać. Uczniowie znajdą porady, nauczyciele i rodzice mogą skorzystać z porad i wskazówek, których udzielają specjaliści w zakresie psychologii, pedagogiki i wychowania oraz dowiedzieć się, jaką literaturą dysponuje biblioteka szkolna. Strona internetowa upowszechnia osiągnięcia i doświadczenia pedagogiczne nauczycieli.


Biblioteka szkolna jest także miejscem promocji małej ojczyzny. „Bank informacji o Bolesławcu i regionie” prezentuje bogaty zbiór wydawnictw dotyczących naszego miasta, regionu oraz Unii Europejskiej.
„Organizowane są” wirtualne podróże literackie śladami wybranych pisarzy. Projekt „Baśniowa Europa” przybliża europejskie baśnie, zwyczaje i ciekawostki. Stale aktualizowane strony, poświęcone konkursom szkolnym i zewnętrznym, wspierają uzdolnienia i zainteresowania uczniów.

Galeria prac uczniowskich promuje talenty literackie, plastyczne i informatyczne. Czytelnicze konkursy on-line, quizy i wystawy popularyzują książkę.

3 komentarze:

Po tym co widzę na zdjęciach, zazdroszczę wyposażenia i umiejętności TIKowych.
Joanna z Inowrocławia

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam serdecznie
Teresa

Dziękuję za solidny blog dla nauczycieli bibliotekarzy. W swojej pracy często korzystałam z Narzędzi internetowych.

Prześlij komentarz